اخبارشما

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی ادعایی درباره فعالیت های هسته ای ایران مطرح کرده است.

به گزارش شمانیوز،  به نقل از نشنال، «رافائل گروسی» مدعی شده است که ایران روند غنی سازی اورانیوم خود را ادامه داده است و همچنان اجازه بازرسی های لازمه را نمیدهد.

گروسی  تاکید کرد که تهران باید به معاهده گسترش سلاح‌های هسته‌ای که آن را امضا کرده است، پایبند باشد.

او به نشنال گفت: «ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در سطح بسیار بسیار بالا و بسیار نزدیک به درجه تسلیحات غنی‌سازی می‌کند.»

گروسی در عین حال تاکید کرد که من نمی گویم ایرانی‌ها سلاح هسته‌ای دارند.

رافائل گروسی همچنین گفت که گفت‌وگو با ایران که بر استفاده غیرنظامی برنامه‌اش تاکید دارد، حتی در بحبوحه جنگ غزه و تنش‌ها در خاورمیانه همچنان ادامه دارد.

گروسی افزود که نظارت و بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی، باید متناسب با فعالیت‌های ایران باشد؛ هرچند تهران همچنان بر اساس ملیت، بازرسان خاصی را از تأسیسات خود منع می‌کند.

ادعاهای مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی است که «محمد اسلامی»، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان حضور در برنامه به افق فلسطین در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت نامه ارسالی ایران به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص تهدید وزیر رژیم صهیونیستی به بمباران اتمی غزه گفت: این نامه به طور مشخص جواب نداشت. روزی که وزیر گردشگری رژیم صهیونیستی غزه را تهدید به حمله هسته‌ای کرد، در کمال ناباوری دیدید که هیچ عکس‌العملی در دنیای حاضر نسبت به این موضوع رخ نداد.

وی افزود: اظهارات مشابهی نیز از سوی نتانیاهو در سخنرانی سازمان ملل متحد مطرح شد و ایران را به حمله هسته‌ای تهدید کرد. دو تن از نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی نیز اظهارات مشابه داشتند؛ من نامه‌ای را به آقای رافایل گروسی نوشتم و از وی خواستم بر اساس وظایف قانونی خودش که مهمترین وظیفه آژانس نظارت بر عدم اشاعه سلاح هسته‌ای است، به این موضوع بپردازد و این اظهارات رسمی را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد. اما اتفاقی نیفتاد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در شورای حکام نیز انتظار بود به موضوع اسرائیل پرداخته شود که با توجه به لابی سنگین صهیونیست‌ها در سازمان‌های بین‌المللی این اتفاق رخ نداد. ما همچنان انتظار داریم به این موضوع پرداخته شود چون تهدید آشکار استفاده از سلاح هسته‌ای محکوم است و باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: نکته مهم این است که امروز شرایط فلسطین و اوضاع و احوال غزه یک پرده از شرایط این منطقه کنار زد و برای مردم دنیا و کل جهانیان بیشتر و دقیق‌تر ماهیت این رژیم معرفی شد.

اسلامی گفت: در ۷۵ سال گذشته تاکنون شرایط این چنینی اتفاق نیفتاده که چهره رژیم صهیونیستی و ظلم و جنایاتش به دنیا معرفی شود. تاکنون فلسطینیان را مترادف با تروریست قلمداد می‌کردند و همیشه با تروریست خواندن فلسطینیان، جنایاتشان را توجیه می‌کردند و حق مسلم خودشان می‌دانستند که بایستی با آنها برخورد کنند و برای برقراری امنیت خودشان دست به هر جنایتی بزنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

آنچه دیگران میخوانند :
    روی خط رسانه