اخبارشما

نایب رئیس سندیکای کنسرو ایران گفت: با حذف مالیات بر ارزش افزوده و تسهیل واردات تون ماهی، قیمت‌ها کاهشی خواهد شد.

مسعود بختیاری در نشست خبری همایش ماهیگیری مسئولانه با تاکید بر زنجیره ارزش تون ماهیان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت کنسرو ماهی سال آینده ارزان می‌شود یا خیر؟ گفت: با حفظ شرایط کنونی اگر مالیات بر ارزش افزوده این کالا حذف شود قیمت کنسرو ماهی ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: این کالا مشمول قیمت‌گذاری پیشینی نبوده ولی مشمول قیمت‌گذاری دستوری است. یعنی سازمان حمایت و وزارت جهاد متولی قیمت‌گذاری هستند.

نائب رئیس سندیکای صنایع کنسرو ایران افزود: قیمت هر کیلو ماهی تون وارداتی از ماهی تون داخلی کمتر است.

بختیاری عنوان کرد: راهکار کاهش قیمت علاوه بر حذف مالیات بر ارزش افزوده تسهیل روند واردات است. امسال میزان صید تون ماهیان داخلی کاهش پیدا کرده و بخشی از آن باید با واردات تامین شود.

وی در ادامه گفت: به دنبال این هستیم که کنسرو ماهی با قیمت‌های مناسب تری به‌دست مصرف‌کنندگان برسد. زیرا قبلا مصرف‌کنندگان ما اقشار کارگری و کارمندی و دانشجویی بودند اما این کالا با افزایش قیمت به‌تدریج در حال خروج از سبد از غذایی این اقشار است.

بختیاری با بیان اینکه در با دو پدیده گرانی و گرانفروشی مواجه هستیم، گفت: معتقدیم باید با هرگونه گرانفروشی برخورد شود اما گرانی ناشی از اتفاقاتی است که خارج از توان تولیدکننده بوده و وقتی عوامل موثر در قیمت تمام شده افزایش می‌یابد یا کیفیت تحت الشعاع قرار می‌گیرد، یا تولیدکننده از قیمت‌های دستوری تمکین نمی‌کند و یا تولیدکننده باید کارخانه خود را تعطیل کند.

به گفته وی باید قیمت تمام شده هر کیلو ماهی صید داخل را به‌دست بیاوریم و با قیمت‌های جهانی مقایسه کنیم و اگر راهی برای کاهش قیمت هست تدبیر شود.

وی افزود: کنسرو ماهی از جمله کالاهایی است که در تمام فصول و در تمام مناطق قابل دسترس است و ارزش غذایی بالایی دارد. از طرفی در صنعت کنسرو ماهی به دلیل وجود فرآیند حرارتی خاص از ماده نگهدارنده در تولید محصولات استفاده نمی‌شود.

این فعال بخش خصوصی در پایان گفت: با پیشنهاد سازمان شیلات و همکاری سندیکای کنسروسازی همایش تون ماهیان در روز ۲ دی ماه برگزار می‌شود. بنا داریم در این همایش مسائل و مشکلات صنعت کنسرو ماهی را عنوان و نمایشگاه‌های جانبی نیز با حضور تولیدکنندگان برگزار کنیم.

 

جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied