اخبارشما

بر اساس اعلام نماینده کارگران در شورای عالی کار هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری به حدود ۹ میلیون تومان در ماه افزایش یافته است.

به گزارش شمانیوز: چهارمین نشست شورای عالی کار برگزار شد. در این جلسه اعضای نشست مبلغ 3میلیون و 286 هزار تومان را به عنوان اقلام خوراکی کارگران در نظر گرفتند  که به طور کلی سبد معیشتی کارگران را حدود 9 میلیون تومان در نظر گرفتند. در مطلب زیر جزییات سبد معیشتی کارگران را برایتان آورده ایم که با هم مرور می کنیم.

 پس از برگزاری چهارمین نشست شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی، اعضا روی رقم سه میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به عنوان هزینه اقلام خوراکی و غذایی کارگران به توافق رسیدند و مقرر شد در خصوص اقلام غیرخوراکی جلسه دیگری تشکیل شود.

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت و گویی اظهار کرد: در این جلسه سهم مواد غذایی و خوراکی مشخص شد که ۳۶ درصد هزینه سبد معیشت را به خود اختصاص داده و ۶۴ درصد مابقی را غیرخوراکی ها از جمله هزینه مسکن و اجاره بها، درمان، آموزش، تفریحات و... شامل که با محاسبه آن حدود پنج میلیون و ۶۹۳ هزار تومان می شود و  رقم ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان به دست می آید.

علی حسین رعیتی فرد - معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - نیز در یک در گفت و گوی تلویزیونی با اشاره به رقم ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان به عنوان هزینه سبد معیشت کارگران با محاسبه اقلام خوراکی وغیرخوراکی، برگزاری جلسات مستمر کمیته دستمزد و شورای عالی کار را حاصل همراهی و همکاری و تلاش شرکای اجتماعی دانست.

وی پیش از این گفته بود: در تلاش هستیم هرچه سریع‌تر سبد معیشت خانوار تعیین و میزان تورم توسط بانک مرکزی اعلام شود تا بتوانیم برای رقم مزد ۱۴۰۱ کارگران به جمع‌بندی برسیم.

به گفته مقامات کارگری، هزینه خوراکی‌ها در سبد معیشت کارگران نسبت به دی ماه سال قبل ۳۰ درصد افزایش قیمت را نشان می دهد.

با توجه به اعلام رسمی هزینه سبد معیشت کارگران ، این رقم به مرز ۹ میلیون تومان در ماه رسیده و می توان گفت نهایی شده است که در مقایسه با رقم شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان سال قبل بیش از دو میلیون تومان افزایش را نشان می دهد.

جلسه بعدی شورای عالی کار در هفته سوم اسفند ماه برگزار خواهد شد و اعضای شورا بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار و نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و هزینه سبد معیشت کارگران که در جلسه اخیر شورا به دست آمد به مذاکرات تعیین دستمزد ۱۴۰۱ ورود خواهند کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی