اخبارشما

آمریکا در میانه مذاکرات وین، معافیت برخی تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگردانده است.

به گزارش شما نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس: جو بایدن رییس جمهور آمریکا طبق مذاکرات ایران و آمریکا برخی از تحریم ها علیه ایران را برداشته است. طبق آخرین خبر و پیرو مذاکرات ایران و آمریکا این تحریم ها در برنامه هسته ای ایران بوده است. 

بازگرداندن معافیت این تحریم ها از سوی دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای تسهیل گفت وگوها طراحی شده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه روز جمعه به وقت محلی چندین معافیت از تحریم ها را در رابطه با فعالیت های هسته ای غیرنظامی ایران امضا کرد. این اقدام دولت بایدن، تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا برای لغو آنها را تغییر داد.

مذاکرات وین با هدف رفع تحریم های آمریکا و بازگشت این کشور به برجام وارد مرحله حساسی شده است.  

وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای به کنگره اعلام کرد: معافیت از این فعالیت‌ها به تکمیل توافق برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام کمک می کند و زمینه را برای بازگشت ایران را نیز به اجرای تعهداتش در برجام فراهم می‌سازد.  

این وزارتخانه مدعی شده است که معافیت تحریمی در راستای خدمت به منافع ایالات متحده در منع اشاعه و ایمنی و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران طراحی شده است.  

وزارت خارجه آمریکا افزوده است که این اقدام به صلاحدید سیاسی با در نظر گرفتن اهداف مزبور صادر شده و نه بر اساس تعهد یا به عنوان بخشی از یک توافق قبلی.  

معافیت های تحریمی به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه هسته ای بوشهر ایران، نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران کار کنند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در ماه مه ۲۰۲۰ این معافیت‌ها را لغو کرده بود.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آگاه از معافیت‌ها تحریمی ادعا کرد که این اقدام «در راستای منافع ملی حیاتی ما و همچنین به نفع منطقه و جهان» اتخاذ شده است.

توضیح سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره معافیت‌های تحریمی برنامه هسته‌ای ایران

"ند پرایس"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه شب به وقت محلی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ما دقیقاً همان کاری را کردیم که دولت قبلی کرد؛ به شرکای بین‌المللی خود اجازه می دهیم به خطرهای فزاینده مرتبط با عدم اشاعه و ایمنی هسته ای در ایران رسیدگی کنند در عین حال، تا زمانی که تهران به تعهدات خود در قالب برجام بازنگردد، معافیت تحریمی به ایران ارائه نکرده و نخواهیم کرد.

 آمریکا یکی از ۱۵۸۱ تحریم علیه ایران را برداشت! خوشحال باشیم؟

شب گذشته رسانه‌های غربی خبر دادند‌ که دولت جو بایدن برخی از تحریم‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران را رفع کرد.

پیگیری‌های ما نشان می‌دهد این تحریم‌ مربوط به همکاری صلح‌آمیز کشورهای دیگر در برنامه هسته‌ای ایران بوده است. کشورهایی که در پروژه‌های هسته‌ای اراک یا فردو با ایران همکاری می‌کردند مشمول این تحریم می‌شدند.

ترامپ این تحریم را همزمان با خروج از برجام امضا کرده بود تا مانع از گسترش توان هسته‌ای ایران شود

آمریکا پس از برجام ۱۵۸۱ تحریم جدید علیه ایران تصویب کرده که دیشب یکی از آنها را رفع کرده و ۱۵۸۰ تحریم  دیگر باقی مانده است. 

از این تعداد تحریم‌ها حدود ۷۰۰ تحریم ذیل برجام است و الباقی‌ آن فرابرجامی است اما بر بی‌اثر کردن فواید اقتصادی برجام اثر مستقیم دارد.

رفع تحریم شب گذشته اثر اقتصادی خاصی ندارد و در کف خیابان‌های تهران احساس نخواهد شد اما صرفا یک پیام سیاسی از سمت دولت بایدن است تا خود را برای بازگشت به برجام مشتاق نشان دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

آنچه دیگران میخوانند :
    روی خط رسانه