اخبارشما

در شبکه‌های اجتماعی گفته شده «سویه امیکرون روی پوست و پلاستیک حدود ۲۰۰ ساعت می‌ماند.» منبع این اخبار گفته‌های حمید سوری، متخصص اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی کووید ۱۹ در یک برنامه خبری است است که در تاریخ ۸ بهمن ۱۴۰۰ از صدا و سیما پخش شده است.

به گزارش شمانیوز: در برخی از شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها اخباری مبنی بر زنده ماندن اومیکرون روی پوست شنیده ایم. طبق این اخبار ویروس اومیکرون به مدت 8 روز یعنی 200 ساعت روی پوست زنده می ماند. در مطلب زیر سخنان حمید سوری متخصص اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی کووید ۱۹ را برایتان آورده ایم که ایشان می گویند این شایعات در مورد اومیکرون کذب است. با ما همراه باشید.

در شبکه‌های اجتماعی گفته شده «سویه امیکرون روی پوست و پلاستیک حدود ۲۰۰ ساعت می‌ماند.» منبع این اخبار گفته‌های حمید سوری، متخصص اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی کووید ۱۹ در یک برنامه خبری است است که در تاریخ ۸ بهمن ۱۴۰۰ از صدا و سیما پخش شده است.

آقای سوری در این برنامه می‌گوید:

«تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد [سویه امیکرون] تا ۸ روز یعنی حدود ۲۰۰ ساعت روی پوست و پلاستیک باقی می‌ماند، هیچ کدام از واریانت‌های قبلی این ویژگی را نداشتند، زیر ۲۰ ساعت احتمال زنده ماندن روی پوست و اشیا را داشتند.»

این شایعه درباره «اُمیکرون» تخیلی است

آیا پژوهش‌هایی درباره ماندگاری امیکرون روی سطوح انجام شده است؟

بله. پژوهشگران ژاپنی به تازگی نتایج پژوهش‌های اولیه خود را درباره ماندگاری سویه‌های کرونا منتشر کرده‌اند هر چند این نتایج هنوز داوری همتا «نشده» و از سوی نهادهای معتبر تایید نشده است.

نتایج پژوهش‌های جدید درباره ماندگاری امیکرون بر سطوح چه می‌گوید؟

بررسی‌ها و نتایج پژوهش اولیه‌ای که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد «به طور کلی» سویه امیکرون می‌تواند به نسبت بقیه سویه‌های ویروس کرونا، ماندگاری بیشتری بر روی سطوح پلاستیکی و همچنین پوست بدن انسان داشته باشد. این یافته‌ها در «آزمایشگاه» و در «شرایط ویژه‌» انجام شده است.

این پژوهشگران در آزمایشگاه، شرایط «پایداری بالا» به وجود آورده‌اند؛ یعنی وضعیتی که ویروس‌ها می‌توانند در آن باقی بمانند.

بر اساس این پژوهش متوسط ماندگاری و زنده‌ماندن ویروس‌ها روی «پلاستیک» به این ترتیب است:

ویروس کووید ۱۹ (اولیه) : ۵۶ ساعت

سویه آلفا: ۱۹۱/۳ ساعت

سویه بتا: ۱۵۶/۶ ساعت

سویه گاما: ۵۹/۳ ساعت

سویه دلتا: ۱۱۴ ساعت

سویه امیکرون: ۱۹۳/۵ ساعت

این عدد بر روی «پوست انسان» نیز به این ترتیب است:

ویروس کووید ۱۹ (اولیه) : ۸/۶ ساعت

سویه آلفا: ۱۹/۶ ساعت

سویه بتا: ۱۹/۱ ساعت

سویه گاما: ۱۱ ساعت

سویه دلتا: ۱۶/۸ ساعت

سویه امیکرون: ۲۱/۱ ساعت

دوباره تاکید می‌کنیم که این میزان ماندگاری در شرایط آزمایشگاهی است و در شرایط عادی و روزمره می‌تواند میزان متفاوتی باشد. ضمن اینکه روش آزمایش و نتایج آن نیز هنوز داوری همتا نشده است.

بنابراین این گفته که سویه امیکرون بر روی پوست و پلاستیک تا ۲۰۰ ساعت می‌ماند، جمله کاملا درستی نیست. این پژوهش اولیه است، در شرایط آزمایشگاهی صورت گرفته و نتایج آن نیز درباره پوست انسان حدود ۲۱ ساعت است.

این پژوهش همچنان توصیه می‌کند افراد برای اطمینان، به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در زمینه شستن دست‌ها توجه کنند. توصیه‌های کارشناسان این است که برای اطمینان از اینکه ویروس کرونا و سویه‌های آن روی دست ما قرار ندارند، دست‌ها را خوب با آب و صابون بشوییم.

یکی دیگر از نکاتی که پژوهشگران به آن اشاره می‌کنند این است که هنوز به لحاظ علمی مشخص نیست چه رابطه‌ای بین ماندگاری بیشتر سویه امیکرون و میزان انتقال آن وجود دارد. برای اینکه متوجه شویم این ویروس برای انتقال از سطوح چه شرایطی دارد، نیاز به بررسی‌ها و آزمایش‌های دیگر است.

جمع‌بندی

گفته شده «سویه امیکرون تا ۲۰۰ ساعت روی پوست و پلاستیک ماندگار است».

منبع این خبر گفته‌های حمید سوری متخصص اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی کووی در یک برنامه تلویزیونی است.

احتمالا پژوهشی که آقای سوری به آن استناد می‌کند، تحقیقات اولیه پژوهشگران ژاپنی است که هنوز «داوری همتا» نشده. ضمن اینکه نتایج آن نیز در شرایط آزمایشگاهی به دست آمده است.

نتایج این پژوهش اولیه نشان می‌دهد میزان ماندگاری سویه امیکرون روی سطوح پلاستیکی ۱۹۳/۵ ساعت و روی پوست حدود ۲۱/۱ ساعت است.

با این اوصاف فکت‌نامه به این خبر که «امیکرون روی پوست و پلاستیک حدود ۲۰۰ ساعت می‌ماند» نشان نیمه‌درست می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی