اخبارشما

حسن هانی‌زاده ، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگویی ضمن تحلیل مذاکرات هسته‌ای می‌گوید: روند مذاکرات ایران و کشورهای 4+1 در وین در دور هفتم و هشتم کاملا موفقیت آمیز بود و طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات به یک نقطه قابل اعتمادی برای پایان دادن به مذاکرات و رسیدن به یک پروسه قابل قبول رسیدند.

به گزارش شمانیوز: طبق آنچه حسن  هانی زاده ، کارشناس مسائل بین المللی گفته است آمریکا با لغو تحریم ها علیه ایران موافقت کرده است. وی گفته: کشورهای اروپایی لیستی از تحریم هایی که علیه ایران صورت گرفته به آمریکا داده اند و آمریکا هم با این موضوع موافقت کرده است.

هانی‌زاده گفت: در مورد رفع تحریم ها درمذاکرات هسته‌ای توافقاتی صورت گرفته و کشورهای اروپایی لیستی از تحریم های اولیه که علیه ایران وضع شده به آمریکا اعلام کردند و آمریکا هم با لغو این تحریم ها موافقت کرده است. از جمله مسئله فروش نفت و انتقال پول ایران و درآمدهای نفتی ایران از طریق بانک های بین المللی به کشور که یک توافق بزرگ محسوب می شود.

موافقت آمریکا با لغو تحریم‌ها

حسن هانی‌زاده ، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگویی ضمن تحلیل مذاکرات هسته‌ای می‌گوید: روند مذاکرات ایران و کشورهای 4+1 در وین در دور هفتم و هشتم کاملا موفقیت آمیز بود و طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات به یک نقطه قابل اعتمادی برای پایان دادن به مذاکرات و رسیدن به یک پروسه قابل قبول رسیدند.

وی افزود: باتوجه به اینکه ایران در طول مذاکرات وین ۳ سند مهم سیاسی و حقوقی، اقتصادی فنی ارائه داد، مشخص شد که مواضع ایران محکم است. در حوزه سیاسی مسئله مهم، دادن تضمین‌هایی از سمت سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین آمریکا بود تا در صورتی که مذاکرات به یک نتیجه برسد آمریکا مثل سال 2018 در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج نشود و این یک حرکت کاملا معقول و راهبردی از سمت ایران است. چرا که ایران دارای تجربه تلخی از مذاکره با آمریکا در گذشته دارد.

هانی زاده تاکید کرد که آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و 1700 مورد تحریمی علیه ایران در طول این مدت وضع کردند. به همین دلیل به نظر میرسد دادن تضمین از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا کاملا منطقی است. سه کشور اروپایی هم به این نتیجه رسیده اند که تحریم ها و اعمال فشار علیه ایران نمی تواند ایران را وادار به تسلیم بکند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: لذا در مورد رفع تحریم ها یکسری توافقاتی صورت گرفت و کشورهای اروپایی لیستی از تحریم های اولیه که علیه ایران وضع شده به آمریکا اعلام کردند و آمریکا هم با لغو این تحریم ها موافقت کرده است. از جمله مسئله فروش نفت و انتقال پول ایران و درآمدهای نفتی ایران از طریق بانک های بین المللی به کشور که یک توافق بزرگ محسوب می شود.

*تیم جو بایدن نگران پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ و به خطر افتادن برجام است

وی یادآورشد: اما به هرحال تیم جو بایدن نگران این است که جمهوری خواهان در انتخابات 2024 به پیروزی برسند و بار دیگر در مورد برجام مشکلاتی را ایجاد کنند و از توافق خارج شوند.

هانی‌زاده گفت: به همین دلیل مسئله ای که وجود دارد یک موضوع فنی است که سند فنی هم ارائه شده و پیشرفت های برای موضوع راستی آزمایی موقتی صورت گرفته است و ایران حاضر شده تا در این خصوص با آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای راستی آزمایی بیشتر همکاری کند.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا اظهارکرد: بنابراین در طی روزهای آینده یک خروجی قابل قبولی از مذاکرات وین صورت خواهد گرفت و توافقاتی حاصل خواهد شد. چراکه به نظر می‌رسد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران توانسته مواضع کشور را محکم و خطوط قرمز را تبیین کند.

هانی‌زاده درانتها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در تیم آمریکایی اختلافاتی وجود دارد و استعفای نماینده آمریکا در مذاکرات وین نیز نشان می دهد که در تیم جو بایدن هم اختلاف نظرهایی در خصوص مذاکرات وین و توافق وجود دارد. اما در نهایت مذاکرات به سود ایران در وین رقم خواهد خورد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی