اخبارشما

کنگره آمریکا برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه داده است. طبق قانون، کنگره باید نتایج همه ایالت‌ها را تایید کند. با این حال، هجوم هواداران معترض ترامپ به ساختمان کنگره اوضاع را به سمت دیگری برد. با این اتفاقات و تایید مرگ ۴ نفر تاکنون روند خشونت تا حدی متوقف شده و بررسی نتایج ادامه دارد.

کنگره آمریکا برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه داده است. طبق قانون، کنگره باید نتایج همه ایالت‌ها را تایید کند. با این حال، هجوم هواداران معترض ترامپ به ساختمان کنگره اوضاع را به سمت دیگری برد. با این اتفاقات و تایید مرگ ۴ نفر تاکنون روند خشونت تا حدی متوقف شده و بررسی نتایج ادامه دارد.

 

پومپئو: مجرمان باید فورا محاکمه شوند
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۰:۱۶
 

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توییتری نوشت: یورش به کنگره غیر قابل قبول است. بی قانونی و غارت... در اینجا یا جای دیگری در جهان، همواره غیر قابل قبول است. من به نقاط بسیاری در جهان سفر کرده ام و همواره حامی حق مردم برای اعتراضات مسالمت آمیز برای باورها و مساله هایشان بوده ام.

پامپئو تاکید کرد: اما خشونت و به خطر انداختن جان دیگران از جمله کسانی که وظیفه حفظ امنیت ما را بر عهده دارند، در داخل و خارج غیر قابل تحمل است. باید فورا مجرمانی که مرتکب این شورش شدند، به پای میز محاکمه آورد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه "آمریکا بهتر از آن چیزی است که امروز دیدیم" گفت او "دموکراسی دست اول را در بهترین حالت خود" دیده است.

 
درخواست ۱۷ نماینده از از مایک پنس: با فعال سازی متمم ۲۵ قانون اساسی، ترامپ را برکنار کنید
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۰:۱۳
 

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در بحبوحه اعتراضات، در نامه‌ای به مایک پنس از او خواستند با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای حذف دونالد ترامپ از قدرت اقدام کند.

این گروه ۱۷ نفری به رهبری دیوید سیسیلین از رود آیلند و تد لو از کالیفرنیا گفتند، ترامپ نشان داده است که به حفاظت از دموکراسی و انجام وظایف ریاست جمهوری تمایلی ندارد.

در نامه این قانونگذاران دموکرات آمده است: به خاطر نجات دموکراسی ما، به شما تاکید می‌کنیم تا از متمم بیست و پنجم استفاده کرده و روند برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری را آغاز کنید. مایک پنس عزیز، شما باید از متمم بیست و پنجم استفاده کنید. دونالد ترامپ از واقعیت فاصله گرفته است.

 
مخالفت یک سناتور با نتایج انتخابات پنسیلوانیا
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۶
 

مایک پنس مخالفت سه نفر از جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا را از دستور کار خارج کرد. دلیل رد این مخالفت‌ها آن بود که برخلاف پیش‌نیاز قانونی هیچ سناتوری حاضر به همراهی با آنها نشده بود.

پس از رد این مخالفت‌ها تشویق گسترده‌ای در سنا به راه افتاد.

با این وجود مخالفت با نتایج انتخابات در ایالت پنسیلوانیا حمایت یک سناتور را جلب کرد و تا دو ساعت درباره آن بحث خواهد شد.

 
سناتور جمهوری‌خواه: روسیه و چین به ما می‌خندند
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۵
 

«مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا با اشاره به خشونت‌های روز چهارشنبه در ساختمان کنگره، گفت که اکنون چین و روسیه به ما می‌خندند و این حادثه را نشانه‌ای از زوال آمریکا می‌خوانند.

روبیو افزود که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه هم نمی‌توانست طرحی بهتر از آنچه امروز در این ساختمان رخ داد، رقم بزند.

وی در ادامه گفت که درست همین امروز و در همین مکانی که ما گرد هم آمده‌ایم، یک زن جان خود را از دست داد. از دیدگاه ناظر خارجی به نظر می رسد که ما در هرج و مرج و فروپاشی کامل هستیم.

روبیو افزود: «فکر می‌کنم سیاست ما را دیوانه کرده است. همه در آمریکا دیوانه شده‌اند».

 
سی‌بی‌اس: اعضای کابینه ترامپ در فکر برکناری او هستند
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۵
 

شبکه «سی‌بی‌اس» اعلام کرد، زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند، شنیده می‌شود.

مطابق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، چنانچه معاون ریاست جمهوری و اعضای کابینه تشخیص دهند که رئیس جمهور به لحاظ جسمی یا روانی دیگر قادر به هدایت امور نیست، می‌توانند با استناد به این متمم، امور را به معاون ریاست جمهوری بسپرند.

این همان متممی است که در سال ۲۰۱۶ و پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، جمعی از روانپزشکان در نامه‌ای با نامناسب خواندن دونالد ترامپ او را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری استفاده از آن را خاطر نشان شدند.

 

تمدید وضعیت اضطراری در واشنگتن تا روز بعد از مراسم تحلیف بایدن
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۴
 

شهردار واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا وضعیت اضطراری را برای ۱۵ روز دیگر تا بعد از مراسم ادای سوگند جو بایدن تمدید کرده است.

موریل بوزر گفت: "امروز خیلی‌ها با هدف خشونت و تخریب به دی سی آمدند و دست به خشونت و تخریب زدند. آن‌ها مواد آزارنده، آجر، شیشه نوشابه پرتاب کرده اند و سلاح کشیده اند؛ و برای ادامه این کار انگیزه دارند. "

با این تصمیم شهرداری می‌تواند از منابع بیشتری برای حفاظت از شهروندان، اعمال مقررات منع تردد، یا توزیع کالا‌های اساسی استفاده کند.

 

 


4 نفر از هواداران ترامپ کشته شدند


 

 

این دستور تا ساعت ۱۵:۰۰ روز ۲۱ ژانویه برقرار خواهد بود.

مقام‌های شهر روز چهارشنبه از ساعت شش عصر تا شش صبح مقررا منع رفت و آمد اعلام کردند.

 
تایید مرگ ۴ نفر
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۴
 

پلیس پایتخت آمریکا می‌گوید که در جریان یورش هواداران ترامپ به ساختمان کنگره چهار نفر جان خود را از دست داده اند.

علاوه بر زنی که به ضرب گلوله پلیس کشته شد، سه نفر دیگر در نتیجه "شرایط اورژانسی پزشکی" جان خود را از دست دادند.

تاکنون ۵۲ نفر بازداشت شده اند که بازداشت ۴۷ نفر آن‌ها به دلیل نقض مقررات منع تردد بوده است.

 
شکست نخستین تلاش برای ابطال نتایج انتخابات / اعتراض به نتایج آریزونا رد شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۲
 

مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به تلاش نمایندگان جمهوری خواه برای جلوگیری از ثبت نتایج ایالت آریزونا، به رد این اعتراض رای داد. نانسی پلوسی همزمان با اعلام این نتیجه گیری گفت که مجلس نمایندگان اکنون به سناتورها خواهند پیوست تا به ادامه ثبت و رسمی کردن نتایج انتخابات ادامه دهند.

پیش از این، سنا هم این اعتراض را رد کرده بود. پس از حدود ۲ ساعت سخنرانی سناتورهای کنگره در محکومیت یورش عصر چهارشنبه به کنگره، مجلس سنا که ریاست ان را مایک پنس بر عهده دارد به رای نشست.

اعتراض به نتایج ایالت آریزونا که نخستین تلاش نمایندگان و سناتورهای جمهوری خواه برای جلوگیری از رسمیت یافتن نتایج انتخابات بوده، در پایان این رای گیری با ۹۳ رای مخالف و ۶ رای موافق رد شد.

 
دیشب در کنگره آمریکا چه خبر بود؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۹:۲۱
 

دیشب به وقت تهران، در حالی که کنگره آمریکا برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه داده بود، هواداران معترض ترامپ با حمله به ساختمان کنگره وارد این نهاد قانونگذاری آمریکا شدند. ساختمان کنگره آمریکا در پی تلاش‌های معترضان برای ورود به ساختمان تعطیل شد و «مایک پنس» را مخفیانه از ساختمان کنگره خارج کردند. پنتاگون با استقرار گارد ملی مخالفت کرد اما منع آمد و شد در واشنگتن اعلام شد. شلیک به یک هوادار ترامپ در ساختمان کنگره به مرگ او انجامید. بایدن از ترامپ خواست در تلویزیون حاضر شده و خواستار اتمام این شورش شود و ترامپ هم از معترضان خواست به خانه برگردند. در نهایت پس از آغاز حکومت نظامی در واشنگتن از ۲:۳۰ بامداد به وقت تهران امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت خشونت تأمین شد و حالا تلاش برای استیضاح و برکناری ترامپ نیز آغاز شده.

 

کشته شدن یک زن در تیراندازی نیروهای امنیتی

 

 

منابع خبری گزارش دادند که یکی از طرفداران ترامپ که همراه دیگر معترضان وارد کنگره شده بود به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد.

درخواست دموکرات‌ها از مایک پنس برای استفاده از اختیار قانونی خود جهت عزل ترامپ

در پی هجوم طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره، نمایندگان دموکرات کنگره از مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا خواستند از اختیار قانونی خود جهت عزل ترامپ استفاده کند.

اعزام گارد ملی آمریکا به کنگره

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با اعلام اعزام گارد ملی برای کمک به نیروهای امنیتی فدرال در کنگره، گفت «کریستوفر میلر» سرپرست پنتاگون نیز با سران کنگره در تماس است.

زخمی شدن شماری از نیروهای پلیس

رئیس پلیس واشنگتن از زخمی شدن تعدادی از عناصر پلیس در جریان خشونت‌های کنگره آمریکا خبر داد.

وی همچنین گفت که چندین نفر هم در این خصوص بازداشت شده‌اند.

درخواست ترامپ از معترضان برای بازگشت به خانه

رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی ضمن اصرار مجدد بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در عین حال از معترضان خواست به خانه‌های خود بازگردند.

ترامپ در این پیام گفت: نمی‌خواهیم به هیچ کسی آسیب وارد شود. این انتخابات، متقلبانه بود اما نباید توسط این افراد بازی بخوریم.

وی افزود: لازم است که صلح داشته باشیم پس به خانه‌های خود بازگردید. ما شما را دوست داریم. شما بسیار خاص هستید.

واکنش جو بایدن

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا با اعتراضات و اقدامات خشونت بار داخل کنگره آمریکا همزمان با جلسه تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

بایدن گفت: این آشوب و تلاش جدایی طلبانه است. من از این باند می‌خواهم کنگره را ترک کنند.

وی افزود: از ترامپ می‌خواهم که در تلویزیون حضور یافته و به مسئولیت ملی و سوگند خود به قانون اساسی عمل کند.

بایدن ادامه داد: من غمگین و شوکه هستم که می بی نم جامعه ما به این درک سیاه رسیده است. آنچه امروز روی داد تذکری دردناک است مبنی بر اینکه دموکراسی ما جسمی شکننده است. آمریکا بسیار بهتر از آن چیزی است که امروز مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دموکراسی آمریکا در معرض هجومی بی سابقه قرار دارد، گفت: آقای رئیس جمهور ترامپ ما منتظر تو هستیم، وارد میدان شو.

بایدن همچنین از ترامپ خواست به صورت زنده سخنرانی کرده و پایان محاصره و حمله به کنگره را خواستار شود.

واکنش رئیس پارلمان اروپا و دبیرکل ناتو به خشونت‌های کنگره

رئیس پارلمان اروپا به اعتراضات و خشونت‌ها در کنگره آمریکا واکنش نشان داد.

«دیوید ساسولی» گفت: آنچه در کنگره آمریکا روی داد بسیار نگران کننده است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هم با واکنش به حوادث کنگره آمریکا این رویداد را «وحشتناک» توصیف کرد.

دبیرکل ناتو همچنین احترام گذاشتن به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را خواستار شد.

پنس خواستار توقف فوری اعتراضات شد

«مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا خواستار توقف فوری اعتراضات شد و افزود که تمام معترضان باید فوراً ساختمان کنگره را ترک کنند.

وی گفت: معترضانی که در اقدامات خشونت بار در ساختمان کنگره نقش داشتند طبق قانون و به سختی مجازات خواهند شد.

پنس افزود: اعتراض مسالمت آمیز حق هر آمریکایی است اما با حمله به ساختمان کنگره مسامحه نخواهد شد.

گزارشاتی درباره احتمال وجود بمب در مناطق مختلف واشنگتن

شبکه سی ان ان گزارش داد که پلیس آمریکا گزارشاتی را درباره احتمال وجود بمب در مناطق مختلف واشنگتن دریافت کرده است.

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز از کشف یک بسته انفجاری در مقر حزب جمهوریخواه و انفجار ایمن آن خبر داد.

واشنگتن پست: پنتاگون با استقرار گارد ملی در کنگره مخالفت کرد

روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد که پنتاگون با درخواست مقامات واشنگتن برای استقرار نیروهای گارد ملی در ساختمان کنگره مخالفت کرده است.

 

درخواست نانسی پلوسی از گارد ملی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از گارد ملی خواست که وارد عمل شده و با بیرون راندن معترضان از ساختمان کنگره امنیت را برقرار کنند.

این در حالی است که معترضان وارد دفتر نانسی پلوسی در کنگره شده‌اند و پلیس ساختمان مجلس نمایندگان را تخلیه کرده است.

معترضان آمریکایی وارد ساختمان کنگره شدند

منابع خبری گزارش دادند که معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وارد ساختمان کنگره شده‌اند.

مقررات منع آمد و رفت در واشنگتن دی‌سی

شهردار واشنگتن از برقراری مقررات منع آمد و رفت از ساعت ۱۸ به وقت محلی در سراسر این شهر خبر داد.

پیام توئیتری ترامپ علیه معاونش

دونالد ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: مایک پنس شجاعت نداشت آنچه را که باید برای حمایت از کشورمان صورت دهد، به انجام رساند.

ترامپ در عین حال طرفدارانش را به آرامش دعوت کرد.

وی در توئیتی نوشت: لطفاً از پلیس کنگره و نیروهای مجری قانون حمایت کنید. آنها حقیقتاً طرفدار کشور ما هستند. آرامش خود را حفظ کنید.

پنس ساختمان کنگره را ترک کرد

منابع آمریکایی گزارش دادند که «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا توسط نیروهای امنیتی از ساختمان کنگره خارج شده است.

توقف جلسه کنگره پس از رسیدن معترضان به مقر آن

در پی رسیدن معترضان به مقر کنگره جلسه آن برای تأیید نتایج انتخابات متوقف شد.

رسانه‌های آمریکایی اخباری تاییدنشده درباره درگیری مسلحانه در درب ورودی مجلس نمایندگان آمریکا مخابره کردند.

منابع رسانه‌ای گزارش دادند که پلیس کنگره به اعضای مجلس نمایندگان اعلام کرده است که ماسک‌ها را از زیر صندلی‌های خود برداشته و آماده استفاده از آن شوند.

درگیری طرفداران ترامپ با نیروهای پلیس آمریکا مقابل کنگره

بر اساس این گزارش، طرفداران ترامپ سعی داشتند وارد کنگره شوند که با ممانعت نیروهای پلیس مواجه شدند.

کنگره آمریکا ساعتی پیش نشست خود برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور را آغاز کرد.

«مایک پنس» معاون رئیس جمهور کنونی آمریکا پس از ورود به نشست کنگره در سخنانی گفت: نگران سلامت انتخابات هستم.

این در حالی است که امروز دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا در جمع طرفدارانش در واشنگتن نزدیک کاخ سفید، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری تقلبی بی سابقه صورت گرفته است. نه عقب نشینی می‌کنیم و نه چشم پوشی می‌کنیم؛ شکست را هم نمی‌پذیریم. ۷۵ میلیون رأی کسب کردم؛ اما با این حال می‌گویند پیروز نشده‌ام؛ ما پیروزی بزرگی را در انتخابات به دست آوردیم.

 

 

 

 

منبع: مهر

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی