اخبارشما

سحر تبر هنوز باور ندارد از زندان آزاد شده است همانطور که هنوز باور ندارد بخاطر کلیپ های جنجالی اش در اینستاگرام به تحمل 10 سال زندان محکوم شده است!

مهدی ابراهیمی / فاطمه شیخ علیزاده :  سحر تبر  که نام واقعی اش  فاطمه خویشوند  است ،دیگر دلش نمی خواهد  سحر تبر  صدایش بزنیم.

 

همین  سحر تبر  بودنش دردسرهای زیادی برای او درست کرده بود.هر چند در ابتدا شهرت او به خاطر گریم های عجیب و غریب و وحشتناکش برای او و مخاطبان جذاب بود؛اما این جذابیت دوامی نداشت. سحر تبر  دنبال راهی می گشت تا دراوج شهرت بماند.حالا در کنار معروفیت به محبوبیت هم فکر می کرد که این بار سر از زندان درآورد و حالا می گوید فاطمه بعد از آزادی از زندان با سحر تبر دنیای مجازی فرق کرده تا جاییکه دوست دارد سحر تبر از خاطره ها و فضای مجازی حذف شود ....

 

اتهامات سحر تبر چه بود؟

خبر دستگیری سحر تبر، شاخ اینستاگرام سر و صدای زیادی به پا کرد.پس از آن هم اخبار مربوط به  سحر تبر  همچون کلیپ های پیچ شخصی اش جنجال به پا می کرد تا اینکه بعد از گذشت 14 ماه وقتی در زندان قرچک ورامین با رکنا مصاحبه داشت درحالیکه محکومیتش به 10 سال زندان رسانه ای نشده بود خودش از محکومیتش گفت و اینکه نمی دانست کلیپ هایش در نقش  سحر تبر  عنوان مجرمانه دارد.

بررسی های  رکنا نشان داد سحر تبر که مهر ماه سال 98 با چهار اتهام سنگین روبرو بود با دفاعیات خودش و وکیلش از دو اتهام تبرئه شد و بابت دو اتهام دیگرش به 10 سال زندان محکوم شد.

هنوز محکومیت 10 ساله  فاطمه خویشوند  به 10 سال زندان در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت که  سحر تبر  با پذیرفته شدن وثیقه اش توسط قاضی پرونده از زندان آزاد شد و در تماس با رکنا اعلام آمادگی کرد تا در مصاحبه ای از ناگفته های سرنوشتش در نقش  سحر تبر  و تصمیمش برای  فاطمه خویشوند  شدن و خارج شدن از کالبد دردسر ساز و شاید هیجان انگیز  سحر تبر  بگوید.

شامگاه چهارشنبه 26 آذرماه  فاطمه خویشوند  درحالیکه هیچ شباهتی به  سحرتبر  نداشت در غیاب پدر که مشکوک به بیماری  کرونا  بود  به همراه مادر ، وکیل اصلی پرونده اش ، نماینده پدرش در آتلیه رکنا حضور یافت .

 

گفتگو کامل با فاطمه خویشوند (سحر تبر) ، مادر فاطمه ، وکیل پرنده و نماینده پدر فاطمه

سحر تبر

از راست وکیل پرونده ، فاطمه خویشوند ( سحر تبر ) ، مادر فاطمه ، نماینده پدر فاطمه

 

سحر تبر مادر فاطمه خویشوند

 

سحر تبر  دیگر نه سحر است و نه تبر

فاطمه خویشوند  دختر 19 ساله ای که  میهمان رکناست،روزی از  سحر تبر  بودن لذت می برد.اما حالا انگار  سحرتبر  بودن برایش جذاب نیست.زندان برایش کابوس است ،دلش نمی خواهد دیگر به آنجا برگردد !

او را با تردید  فاطمه خویشوند صدا می زنیم گاهی اشتباه می کنیم و سحر می خوانیمش ! می خواهیم در مورد آزادی اش حرف بزند.می گوید:«وقتی فهمیدم قاضی پرونده وثیقه ام را پذیرفته است خیلی خوشحال شدم.»

فاطمه از  سحر تبر  بگوید

من  فاطمه خویشوند  هستم که در گذشته معروف به  سحر تبر  بودم.امروز به رکنا آمدم تا در مورد ابهامات پرونده ام توضیح بدهم.از هم سن و سالان خودم که این گزارش را می بینند تقاضا دارم چند دقیقه توصیه های من را گوش کنند.همچنین دلم می خواهد در ابتدای صحبتم همه مخاطبان این را بدانند که من به تقاضای خودم به اینجا - رکنا- آمدم و دلم می خواست این مصاحبه را انجام بدهم.

فاطمه،تو می دانستی کارهایی که انجام می دهی چنین اتهاماتی به تو وارد می کند؟

نه به هیچ وجه نمی دانستم اعمال و رفتارم جرم محسوب می شود و کارهای من از روی هیچ قصد خاصی نبود.از اشتباهاتم واقعا پشیمانم.

وقتی متوجه شدی که این رفتارهایی که در فضای مجازی انجام دادی جرم بوده چه احساسی داشتی؟

مسلما خیلی ناراحت شدم.اما در قلبم این باور را داشتم که خدا کمکم می کند و مورد بخشش و عفو قرار می گیرم.

فکر می کردی بازداشت تو چقدر طول بکشد؟

هیچ تصوری نداشتم.فقط امیدوار بودم زودتر تمام شود.

چند روز است که آزاد شدی؟

22 آذر ماه با تلاش های وکیلم و مساعدت قاضی دادگاه به قید وثیقه آزاد شدم.تا تعیین تکلیف دادگاه فعلا آزاد هستم.

فاطمه ای که به زندان رفت با فاطمه ای که الان آزاد شده است چه فرقی دارد؟

این مدت در بازداشت فرصتی بود که به رفتار اشتباه خودم فکر کنم.دلم می خواهد الان در کنار خانواده ام زندگی عادی ای داشته باشم.

در زندان به چه چیزهایی فکر می کردی؟

به خیلی چیزها فکر می کردم.مثلا به این فکر می کردم که از زندان که بیرون آمدم به فقرا و زندانیان کمک کنم.فکرش را نمی کردم یک روز در زندان گرفتار شوم آن هم برای مدت طولانی.در زندان خیلی وقت ها فکر می کردم که فعالیت های من در اینستاگرام ارزش این رنجی که می کشم ندارد.پدر و مادرم هم خیلی اذیت شدند.ارزشش را نداشت.

پدر و مادرت مخالف بودند تو  سحر تبر  باشی؟

بله ولی من آرزوی معروفیت داشتم و حتی آنها را تهدید به خودکشی می کردم.از کودکی رویای شهرت داشتم اما راهی که انتخاب کردم غلط بود.

اگر برگردیم به روزی که تصمیم گرفتی  سحر تبر  باشی،چه راهی را انتخاب می کنی؟

آرزو می کردم  سحر تبر  نباشم.و معروف هم نبودم.یا لااقل اگر مشهور بودم از راه درست مشهور می شدم.

تجربه  سحر تبر  بودن تجربه خوبی بود؟

در ابتدا خیلی خوشایند بود.اما الان که تاوان آن را پس دادم از آن خیلی پشیمانم.

وقتی خبر آزادی ات را شنیدی چه حسی داشتی؟

انگار بال در آوردم.حس خیلی خوبی داشتم اصلا نمی دانستم  زمان آزاد شدنم چه وقت است.

به عنوان انسان مشهور وارد زندان شدی.تو را شناختند؟

بله شناختند اما من اصرار می کردم من را به نام  سحر تبر  صدا نزنند.بعد از مدتی هر قدر به سحر تبر بیشتر فکر کردم،بیشتر از کار خودم پشیمان شدم.من کارهایی کرده بودم که با قوانین کشور متضاد بود و داشتم مجازات می شدم.

وقتی فهمیدی حکم 10 سال زندان داری اولین تصویری که در ذهنت نقش بست چه بود؟

برای پدر و مادرم خیلی ناراحت بودم.فکر می کردم چطور می توانند تحمل کنند؟خیلی آنها را اذیت کردم و دوست دارم جبران کنم.

سحر تبر  بیشتر با چه چیز معروف شد؟

با گریم های عجیب.خیلی ها نمی دانستند گریم و فوتوشاپ است و فکر می کردند چهره خودم است.

چه شد که کارکتر  سحر تبر  با آن شکل و شمایل به وجود آمد؟

شخصیت کارتون  عروس مردگان  را خیلی دوست داشتم و دلم می خواست شبیه او باشم.برای همین با برنامه های کامپیوتری و گریم سعی داشتم شبیه او باشم.برای همین نرم افزار های کامپیوتری را نصب کرده بودم و کم کم استفاده از آن را یاد گرفتم.گاهی هم کارم خیلی خوب نبود اما تا حدی که می خواستم افکت های لازم را انجام می دادم.

نظرت نسبت به بازتاب رسانه ها درباره  سحر تبر  چه بود؟

وقتی جهانی شدم خوشحال نشدم من برای داخل ایران بودم حتی وقتی مخاطبانی از کشورهای خارجی من را فالو کردند پیام می دادم که از خارج کشور چه کسانی در پیج هستند و افرادی زیادی را بلاک کردم.من شهرت می خواستم اما در نه در حد جهانی.

فاطمه فعلی قرار است چه باشد که می گویی دلم نمی خواهد  سحرتبر  باشم؟

نمی خواهم متفاوت باشم.علاقه به تفاوت برای من بد شد.الان دلم می خواهد مثل مردم عادی کار و زندگی کنم و ادامه تحصیل دهم.

اولین باری را که با فضای اینستاگرام آشنا شدی یادت هست؟

عده ای از شاخ های مجازی را شناخته بودم و به این فکر بودم که می شود مثل آنها بود.اما فکرش را نمی کردم در اینستاگرام این همه معروف شوم.

احتمال دارد باز  سحرتبر  به فضای اینستاگرام برگردد؟

گفته بودم برنمی گردم.اما اگر هم برگردم فقط برای انجام کارهای خیر و کمک به فقرا و بچه های یتیم از آن استفاده می کنم.دیگر شهرت را دوست ندارم و دنبال هیجان نیستم.

دلتنگ اینستاگرام شدی؟

به هر حال فضای مجازی است که اگر استفاده درست را افراد بلد باشند بد نیست.

سحر تبر  برای عده ای الگو بودی.برای آنها چه حرفی داری؟

از لحاظ موقعیت اجتماعی از من درس بگیرند.نه تنها به خاطر زندان رفتن،بلکه جایگاه فرد در جامعه هم پایین می آید.

گفته بودی خودم هم دیگر  سحر تبر  را دوست نداشتم.چرا این حرف را زدی؟

چون کامنت های مردم و برخورد آنها من را پشیمان کرده بود.انتقادها و برخوردها و نظرات منفی خیلی زیاد شده بود.دلم می خواست مردم دوستم داشته باشند.

از فضای مجازی چه می خواستی؟

من فقط معروفیت را می خواستم و رسیدن به شباهت زیاد به کاراکتر  عروس مردگان !  در آمد هم داشتم اما واقعا زیاد نبود.

گفته می شود بیماری روحی داری؟!

من از مدت ها قبل مبتلا به بیماری دو قطبی بودم.من دلم می خواهد در آینده مادر شوم و باید اول درمان شوم.برای درمان هم هر کاری لازم باشد انجام می دهم.

تصور برگشت به زندان برایت چطور است؟

برایم مثل  کابوس  است.من وقتی در  زندان  بودم با سختی هایی که کشیدم این را هم فهمیدم که  رئیس قوه قضائیه  راه بازگشت را برای کسانی که واقعا پشیمانند باز می گذارد.امیدوارم رافت اسلامی شامل حالم شود. توبه نامه  ای هم تنظیم کردم که به دست ایشان می رسانم.

 

مادر  سحرتبر  می دانست او سحر تبر است

مادر سحر تبر هنوز نگران دختر یکی یکدانه اش است:

می دانستید که فاطمه پیج اینستاگرام دارد؟

بله می دانستم.اما واقعا نمی دانستم این کار دخترم جرم است.از طرفی به او تذکر داده بودم اما او کم سن و کم تجربه بود.او تنها دختر من است و عزیز کرده من است.برای همین با او مدارا کردم.

مضاف بر این می دیدم اعمالی که انجام می داد هیچ سوءنیتی نداشت.

یعنی فکر می کردید که این پیج فاطمه را به چنین نقطه ای برساند؟

نه اصلا فکرش را نمی کردم.

شهرت مجازی فاطمه چه تاثیری در زندگی حقیقی شما داشت؟

خوشایند نبود!

از چه لحاظ؟

از لحاظ اینکه می دیدم بچه است و داشت برای او دردسرهایی ایجاد می شد.

دردسرهای این شهرت قبل از دستگیری فاطمه برای شما چه بود؟

من فکر می کنم شهرت حتی برای کسانی که از راه هنر معروف می شوند خوشایند نیست.چه برسد از راه  اینستاگرام  و مجازی!

اما شهرت رویای فاطمه بود.شما به چه بخشی از این شهرت مشکل داشتید؟

من با گریم هایی که می کرد مشکل داشتم.نگاه مردم خوب نبود.کامنت های خوبی نمی گرفت.

فکر می کردید یک روز به خاطر فعالیت در این پیج بازداشت شود؟

نه اصلا.فکرش را هم نمی کردم چنین برخورد شدیدی با او شود و ما در جریان نبودیم که داشتن پیج اینستاگرام جرم است.

البته داشتن پیج اینستاگرام جرم نیست.انجام یک سری فعالیت ها در آن جرم است!

این را هم نمی دانستیم.وقتی دستگیر شد واقعا شوکه شده بودم و فکر می کردم بعد از یکی دو ماه مشکل حل می شود.

ادامه روند پرونده را چطور می بینید؟ و خواسته شما به عنوان یک مادر چیست؟

من بعد از 8 سال بچه دار شدم.فاطمه تنها فرزند من است.دلم می خواهد مورد عفو و رافت اسلامی قرار بگیرد تا آینده خوبی داشته باشد.

هجمه رسانه به  سحر تبر  آسیب می زند

پدر  فاطمه خویشوند  به دلیل  مشکوک بودن به ابتلای  کرونا  از حضور در رکنا خودداری کرد.اما آقای باخدا به عنوان نماینده ایشان و خانواده خویشوند ناگفته هایی را بیان کرد.

باخدا صحبت خود را اینطور آغاز می کند:«از ابتدای پرونده در جریان بودم و در کنار این خانواده بودم. فاطمه خویشوند  در کنار خانواده اش در کشور عزیزمان ایران و در چارچوب قوانین و مقررات نظام مشغول زندگی هستند و هیچ زاویه ای با نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضا ندارند.این مصاحبه هم با علاقه قلبی این خانواده انجام می شود.»

با خدا در مورد بیماری روحی فاطمه خویشوند گفت:«فاطمه از حدود سن 14 سالگی مبتلا به بیماری روانی و اختلال شخصیتی شد.با توجه به کم سن و سال بودن و کم اطلاعی از قوانین عده ای افراد سودجو او را مورد سوءنیت قرار دادند و بدون هیچ قصد و غرضی مرتکب اشتباهاتی شد.او الان اشتباهات خود را پذیرفته است.»

باخدا در ادامه در مورد واکنش رسانه ها گفت:«با توجه به مشکل بیماری فاطمه و سن و سال کم ایشان ما امیدواریم با رافت اسلامی دستگاه قضا و نظر به ندامت او،همچنین توجه به توبه نامه ای که او تهیه کرده است و به حضور دفتر ریاست قوه تقدیم خواهد شد مورد عفو قرار بگیرد.»

خانواده خویشوند در صحبت های خود گلایه شان را از هجمه رسانه ها بیان کرده اند و آقای باخدا در توضیح این گلایه می گوید:«روی صحبت من با رسانه های بیگانه و افراد خودفروخته ای است که در این پرونده هجمه های بسیار زیاد و دخالت هایی بی جایی کردند.تحت هیچ شرایطی فاطمه و خانواده خویشوند تحت تاثیر این رسانه ها قرار نمی گیرند.رسانه ها چه داخلی و چه خارجی بگذارند که این پرونده مطابق قوانین داخلی و مقررات روند خود را طی کند و این خانواده در آرامش باشند.ما تحت هیچ شرایطی از دستگاه قضا ناامید نشده ایم و زمینه ناامید شدن ما را هیچ رسانه ای نمی تواند فراهم کند.»

باخدا در پایان صحبت هایش علاوه بر تشکر از وکیل مدافع  فاطمه خویشوند  می گوید : «اینجا لازم میدونم از شخص بزرگواری به نام جناب آقای مهدی سعادت که در هیچ جا و هیچ مکانی اسمی از او برده نشده یاد بکنم ، چرا که با مدیریت آقای سعادت که دلسوزانه شبانه روز زحمت کشیدند ، پرونده مسیر قانونی اش را به درستی پیمود و با درایت ایشان حواشی پرونده کاملاً مهار شد»

دفاع وکیل سحر تبر دردادگاه چه بود؟

طلیعه سادات حسینی وکیل سحر تبر در مورد دفاع حقوقی خود از فاطمه خویشوند در گفتگو با رکنا گفت:«کلیه اتهامات موکله در زمانی که او زیر 18 سال بود رخ داده است.به همین خاطر طبق قانون شامل بزه اطفال قرار می گیرد و این صراحتا در ماده 89 قانون مجازات اسلامی بیان شده است و همین نشان دهنده عدم سوءنیت موکله و فقدان عنصر معنوی جرم بوده و سوءنیت خاص را از ایشان سلب می کند.»

طلیعه سادات حسینی با اشاره به سوابق بیماری روحی فاطمه خویشوند در ادامه گفت:«گواهی پزشک متخصص در پرونده موجود است و اختلال شخصیت ایشان با توجه به گواهی تخصصی پزشک کاملا محرز و مسلم است که این موضوع هم موجب تزلزل سوءنیت خاص موکله و عدم اراده سوء جهت ارتکاب بزه میباشد .همچنین بنا به اعتقاد و نظر ما اعمال و رفتار موکله شامل افساد فی الارض و فحشا قرار نمی گیرد و رفتار ایشان اعمال بچه گانه بوده است و مشمول ناهنجاری های خاص و فحشا نمی شود.خوشبختانه قاضی پرونده در جریان رسیدگی به این موضوع توجه کردند و موکله بنده از اتهام معاونت در افساد فی الارض تبرئه شد و این اتهام تبدیل شد به بسترسازی در اشاعه فحشا، که هر چند بلحاظ درجات تعزیر قانونی، ازنظر عنوان اتهام و مجازات خفیف تر میباشد، اما ما به این عنوان و محکومیت هم اعتراض کردیم.»

وی در ادامه گفت:«برای عنوان اتهامی وارد شده به موکله،در قانون مجازات یک تا 10 سال حبس درنظر گرفته شده و قاضی محترم بدوی سقف مجازات ۱۰ سال را برای موکله در نظر گرفته و با توجه به شرایطی که توضیح دادیم،از این حکم تجدید نظر خواهی گردیده است.»

حسینی در مورد اتهام تحصیل مال نامشروع نیز گفت:«موکله ما در صفحه اینستاگرام،تبلیغاتی برای موسسه ها و سالن های زیبایی انجام داده اند که مبالغی اندک و جزئی بابت آن دریافت کرده است.تلقی دستگاه قضا این بوده است که ایشان با انتشار تصاویر عریان و نیمه عریان اقدام به تحصیل مال کرده است و به همین جهت آن را نامشروع دانسته اند.»

اتهام دیگر فاطمه خویشوند اشاعه فحشاست که وکیل وی در مورد این اتهام هم گفت:«نظر دادگاه بر این است که موکله اقدام به انتشار تصاویر عریان و نیمه عریان خود که مخالف با باورهای دینی و قوانین اسلامی است نموده،این درحالیست که موکله عموما از موی مصنوعی و کلاه استفاده می کرد و هیچگاه عریان و نیمه عریان نبوده و نهایتا می توان عنوان بدحجاب را به او نسبت داد نه بی حجاب.»

طلیعه سادات حسینی درمورد دو همکار وکیل دیگر که در پرونده سحر تبر اطهار نظرهایی کرده و ادعاهایی کرده اند گفت: در حال حاضر من تنها وکیل قانونی فاطمه خویشوند هستم چرا که از مدت ها پیش فاطمه پس از عزل هر دو وکیل قبلی خود من را برای وکالت در این پرونده انتخاب کرده است و به دادگاه هم اعلام شده است ! هر دادنامه و هر روند قضایی ای که در پرونده صورت می گیرد بلافاصله از طریق سامانه ثنا به اصحاب پرونده و وکلای ایشان ابلاغ و اطلاع داده می شود، این روند کاملا قانونی است ،که در پرونده فاطمه خویشوند نیز این ابلاغ ها به بنده شده است و از آنجاییکه دو وکیل قبلی دیگر سمتی در پرونده ندارند امری عادی است که دادنامه به آنها ابلاغ نشده باشد.

حسینی در پایان با توصیه های قانونی به همسن و سال های فاطمه خویشوند گفت:«خیلی از جوانان اطلاعی از جرم و مجازات آن ندارند و گمان می کنند تنها یک ناهنجاری و معروف شدن و جذب فالور است با توجه به همه گیری شبکه های اجتماعی رسانه ها باید با دعوت کارشناسان حقوقی، مردم را با عواقب رفتارهای نادرست آگاه کنند.»

وکیل سحر تبر در مورد اثبات عدم آگاهی مرتکب جرم نسبت به جرم بودن عمل ارتکابی و تاثیر آن در مجازات گفت:«قانون مشخصا عنوان کرده که بی اطلاعی دلیل بر این نیست که مرتکب مورد تعقیب و مجازات قرار نگیرد.اما منطبق با همان قانون با توجه به عدم سوءنیت عام و خاص می توان در مجازات متهم تخفیف داد و این امر برای افراد زیر ۱۸ سال مانند موکله مفروض گرفته شده و بر همین اساس ماده ۸۹ قانون که بیشتر وصف تأدیبی و ارفاقی دارد تا تعزیر و مجازات، در مورد افراد زیر ۱۸ سال جاری و ساریست.»

 

 

منبع: رکنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی