اخبارشما

رئیس سازمان بورس گفت: پرونده‌های متعددی در این سازمان درخصوص سوت زنی تشکیل شده است و به اشخاصی که تخلفات موجود در بازار سرمایه را اعلام کنند به‌اندازه ۳۰درصد جرایمی که بابت این تخلفات به خزانه دولت به‌دلیل این جرایم واریز می‌شود، تعلق می‌گیرد.

سوت زنی یک سامانه برای ارتباط با افرادی است که می توانند فسادی را در بخش دولتی، عمومی، یا خصوصی افشا کنند. سوت زنی در بسیاری از کشورها امری پسندیده است و سوت زنی با پاداش های بسیاری برا افرادی که سوت زنی می کنند همراه است. حال سوت زنی در بورس نیز مورد تدکید مسئولان قرار گرفته است.

 مجید عشقی در نشست مشترک وزارت اقتصاد و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ پیرو اتفاقاتی که در سال ۹۹ برای بورس رخ داده بود و با توجه به سایر اتفاقاتی که در اواخر تابستان در کشور افتاد، سال پرالتهابی بود که در همین شرایط در شورای‌عالی بورس تدوین، تصویب و پیگیری شد و اکنون بورس در شرایط خوبی قرار دارد.

وی افزود: یکی از مسائلی که در بورس پیگیری شد، شکست انحصار در نهاد‌های مالی بود که ما در بخش کارگزاری و هم صندوق‌ها، شرکت‌های سبدگردان و هلدینگ‌ها، مجوز‌های متعددی را صادر کردیم و در این خصوص ۱۵ موافقت اصولی صادر شد که ۶ موافقتنامه به تأسیس منجر شد، یکی مجوز فعالیت دریافت کرده است و بقیه نیز در روال دریافت مجوز فعالیت و تأسیس هستند که این امر برای ارائه خدمات بهتر به سهامداران کمک می‌کند.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز پیگیری شد و در مجموع ۹۰ مجوز فعالیت برای صندوق‌های جدید صادر شد که این صندوق‌های جدید شامل صندوق‌های سهامی، اهرمی و صندوق‌های بخشی و تضمین اصل سرمایه و املاک و مستغلات بود که در سال جاری همه این صندوق‌ها را توسعه می‌دهیم.

عشقی گفت: به‌طور کلی ۵ صندوق در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار راه‌اندازی شد و این مسئله شامل صندوق‌های بخشی بود که یک صنعت خاص را هدف قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های جدی این بود که افرادی که وارد بازار می‌شدند به‌دلیل ناآشنایی تحت ریسک‌های جدی قرار می‌گرفتند که با راه‌اندازی صندوق‌های تضمین اصل سرمایه، سرمایه اصلی سهامداران تضمین می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به توسعه نهاد‌های مالی، یادآور شد: در ابتدای دولت ۷۷۰ نهاد مالی داشتیم که اکنون این میزان به ۹۵۰ نهاد مالی رسیده است که همه این موارد برای ارتقای کیفیت خدمات به سهامداران و فعالان بورس است.

رئیس سازمان بورس گفت: یکی از مواردی که مجلس کمک کرد و متأسفانه در بودجه سال ۱۴۰۲ نیامد بحث پرداخت سود از طریق سجام است که در سال گذشته تمام سود‌های اشخاص حقیقی را به‌صورت الکترونیکی از طریق سجام پرداخت کردیم و افراد به‌صورت فیزیکی به‌دنبال سود خود نرفتند.

عشقی اضافه کرد: در عین حال یکی از عملکرد‌های موفق بورس در خصوص سود‌های رسوبی سنوات گذشته سهامداران در شرکت‌ها بود که با پیگیری‌های انجام‌شده به نزدیک ۳۲ میلیون نفر از یک ریال تا ۹۰ میلیارد تومان این سود‌های رسوبی از طریق سجام پرداخت شد.

سال گذشته سهام عدالت سود خوبی داشت

وی ادامه داد: سال گذشته سهام عدالت سود خوبی داشت و بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان بود که به هر شخصی که سهام ۵۰۰ هزار تومانی داشت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سود در دو مرحله پرداخت شد.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اجرای بسته‌های حمایتی بورس که در دو مقطع بهمن و آبان سال گذشته اجرا شد و سبب ایجاد یک اطمینان نسبی در بازار شد، افزود: متأسفانه کل بودجه صندوق تثبیت تخصیص داده نشد، اما به همان میزانی که تخصیص داده شد نیز بسیار مؤثر بود و سبب شد بازار به یک اطمینان نسبی از وجود متقاضی برسد.

عشقی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عملکرد‌های مثبت بورس در سال گذشته ساماندهی شرایط نامطلوب صندوق پالایش و دارایی یکم بود که سبب آزرده‌خاطری بیش از دو میلیون نفر شده بود که با کمک وزیر اقتصاد اساسنامه این صندوق‌ها اصلاح شد و قیمت این صندوق به قیمت بالاتر از قیمت واقعی خود رسیده است.

وی در خصوص سهام‌یار، اظهار کرد: سهام‌یار بحث بعدی بود که سهامدارانی که زیر ۱۰۰ میلیون سهم داشتند از طریق صندوق تثبیت پرتفوی آن‌ها بیمه شد و اعلام کردیم که به هر کس یک سال این سهام را نگه دارد ۲۰ درصد سود پرداخت می‌شود، این کار سبب ایجاد آرامش در این بخش شد و نیم میلیون نفر از این سهام‌یار استقبال کردند.

رئیس سازمان بورس همچنین در ادامه ابراز کرد: یکی از مواردی که بورس راه‌اندازی کرده است و در سال جاری نیز آن را به‌شدت پیگیری می‌کند، سوت‌زنی است.

وی تصریح کرد: پرونده‌های متعددی در سازمان بورس تشکیل شده است و اشخاصی که تخلفات موجود در بازار سرمایه را به ما اعلام کنند و این تخلفات اثبات شود و به رأی برسد؛ جوایز خوبی به‌اندازه ۳۰ درصد جرایمی که بابت این تخلفات به خزانه دولت واریز می‌شود به این افراد تعلق می‌گیرد که در سال گذشته ما حتی مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان پرداخت کردیم.

عشقی در ادامه در خصوص اصلاح برخی از زیرساخت‌های کل بازار نیز گفت: ما در این بخش عمق مظنه کل سفارش‌ها را که برای اولین بار در ایران انجام شد و اساساً این مسئله مرسوم نیست برای کل معامله‌گران راه‌اندازی کردیم و اکنون به‌صورت رایگان تمام سهامداران چه حقوقی چه حقیقی به عمق سفارشات بازار دسترسی دارند و می‌توانند در سامانه‌های آن‌لاین سفارشات را مشاهده کنند.

وی اصلاح دامنه نوسان را یکی دیگر از اقدامات مثبت انجام‌شده برشمرد و گفت: این امر کمک قابل‌توجهی به نقدشوندگی بازار کرد و اکنون حتی در روز‌های خوب بازار صف‌های طولانی خرید نداریم.

تأسیس شرکت‌های سهام عامی پروژه

وی با بیان اینکه "در تأمین مالی ما اتفاقات خوبی در سال گذشته داشتیم"، ادامه داد: در سال گذشته سهم تأمین مالی دولت از بازار سرمایه کاهش پیدا کرد. در سال ۱۴۰۰ دولت ۱۸۳ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته بود که این عدد سال ۱۴۰۱ کاهش پیدا کرد به‌جای آن بخش خصوصی یعنی اوراق شرکتی از ۳۵ هزار میلیارد تومان به ۱۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که تلاش می‌کنیم این مسئله در سال جدید نیز ادامه یابد تا سهم بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی در تأمین مالی دولت از بازار سرمایه افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: ما بحث تأسیس شرکت‌های سهام عامی پروژه را نیز شروع کردیم که سه پروژه در اواخر سال گذشته شروع شد و در سال جدید به پذیره‌نویسی می‌رسد.

عشقی در خصوص برنامه‌های بورس در سال مهار تورم و رشد تولید نیز گفت: ما چاره‌ای نداریم نقدینگی را به‌سمت فعالیت‌های بازار سرمایه سوق دهیم این یکی از رسالت‌های بازار سرمایه است و سبب افزایش عرضه در اقتصاد و مهار تورم می‌شود که ما ۶ محور مهم در این خصوص تعریف کرده‌ایم و آن‌ها را پیگیری می‌کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

آنچه دیگران میخوانند :
    روی خط رسانه