شمانیوز

دانستن و انجام برخی نکات ساده می‌تواند به شما در انجام یک روزه داری سالم و با نشاط کمک کند.

به نقل از پایگاه «Your World Healthcare»، زمانی که شما در طول روز روی پا‌های خود ایستاده و فعالیت دارید، بدن شما می‌طلبد تا میان وعده‌هایی را مصرف کرده تا بتوانید به فعالیت خود ادامه دهید. اما اگر شما در ماه رمضان باشید، قادر به انجام این کار نیستید.

بنا بر این چطور شما می‌توانید رمضانی سالم و با موفقیت را در زمانی داشته باشید که مشغول کار و فعالیت هستید؟ شاید این ساده نباشد اما قابل انجام است. در این جا قصد داریم تا به شما چند نکته ساده را یادآوری کنیم که می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

 

رمضان

 

 

سالم مصرف کنید

زمانی که شما می‌دانید قرار است تا کمتر از حد معمول بخورید، وسوسه می‌شوید تا در زمان‌هایی که می‌توانید، بسیاری از غذا‌ها را تناول کنید. برای مثال پیتزا بیاورید و یا سمبوسه‌های سرخ شده مصرف کنید، بستنی، شیرینی و...

ممکن است شما این مقدار غذا نخورید اما باید میان خوردن غذا‌ها تعادل ایجاد کرده و بدانید خوردن سالم، امری مهم است. شما  نباید از رژیم غذایی معمول خود خیلی دور شوید. باید بدانید شما ممکن است در ایام روزه داری نیز اضافه وزن پیدا کنید. کربوهیدرات‌ها به همراه اندکی چربی می‌تواند گروه غذایی مهمی در این زمان باشد.

سرویس سلامت همگانی انگلیس پیشنهاد می‌کند شما غذا‌های بسیار روغن دار، سرخ شده و یا قندی مصرف نکنید. بجای آن از منابع سالم‌تر کربوهیدرات‌ها مانند غلات کامل (به مانند غذا‌های دارای سبوس) سیب زمینی، سبزیجات، میوه ها، حبوبات و لبنیات کم چرب استفاده کنید. باید بدانید شما در دوران روزه داری به دنبال غذا‌هایی هستید که انرژی خود را به آرامی آزاد می‌کنند؛ نه آن‌هایی که به شما احساس سیری بیش از حد کوتاه مدت می‌دهند.

غذا‌هایی که سرشار از فیبر هستند نیز می‌توانند سبب سیری شما شوند. بنابراین، این‌ها گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانید آن‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزیجات و حبوبات نیز چیز‌های آسانی هستند که می‌توانید به غذا‌های خود اضافه کنید و نیازی نیست که برای تهیه این موارد حتی بیش از حد از خانه خارج شوید.

 

غذا‌هایی که باید از آن اجتناب کنید

غذا‌های بسیار سرخ شده مانند سمبوسه ،غذا‌هایی با شیرینی و یا چربی فراوان از جمله مواردی هستند که باید از مصرف آن اجتناب کنید.

همچنین غذا‌های سرخ شده پر چرب، شیرینی‌های روغنی و ... نیز از مواردی هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید.

 

جایگزین‌های سالم

سمبوسه‌های پخته شده (بجای سرخ شده)، غذا‌های بدون روغن، مرغ‌های پخته شده و یا کبابی شده، شیرینی‌های خانگی یک لایه، شیرینی و پودینگ‌هایی که بر پایه شیر درست شده، از جایگزین‌های سالم به شمار می‌روند.

 

 

توصیه‌های مهم

-در طول ماه رمضان شما دو وعده غذایی دارید: یک سحر و دوم افطار. تا جایی که امکان دارد وعده سحری را سالم و مفید بخورید.

-جو دوسر، نان تست و غلات گزینه‌های مناسبی هستند.

-آب میوه را نیز برای ویتامین به برنامه خود اضافه کنید.

-غذا‌هایی را انتخاب کنید که پروتئین فراوانی را برای شما فراهم کرده و سبب می‌شود تا برای مدتی طولانی‌تر احساس سیری کنید.

-به شکل سنتی روزه با خرما افطار می‌شود. خرما زمانی که احساس خستگی می‌کنید، انرژی خوبی به شما می‌دهد.

- آب کافی بنوشید. نوشیدن فراوان در ساعاتی که روزه نیستید، باعث هوشیاری بیشتر شما شده و انرژی بیشتری را برای شما در طول روز بعد فراهم می‌کند.

 

استراحت کنید

تحقیقات نشان داده زمانی که ما خواب شب خوبی را داریم، کمتر اقدام به مصرف میان وعده در طول روز می‌کنیم. این امری منطقی به نظر می‌رسد؛ چرا که شما زمانی به دنبال خوردن تنقلات می‌روید که خسته اید و یا استراحت نکرده اید؛ نه زمانی که شما گرسنه هستید؛ بنابراین هر جا که می‌توانید استراحت کرده و تا جایی که ممکن است، بخوابید.

برخی افراد اینقدر توانایی ندارند تا بر عادات کار‌های روزانه شان غلبه کنند. این مسئله‌ای مهم است که فعالیت زیاد نکرده و خود را مریض نکنید. البته این مسئله‌ای چالش برانگیز در کار است. پس اطمینان یابید از میان وعده‌های استراحتی خود در زمان کار استفاده کرده و هرزمانی که شد، استراحت کنید.

حتی از زمان‌های شخصی خود برای استراحت استفاده کنید. شما می‌توانید در فعالیت‌های مختلف شرکت کنید؛ اما انجام کار‌های ملایم، بهترین انتخاب است؛ زیرا که فشار زیادی به بدن شما وارد نمی‌آورد. اگر ورزش بخشی از اوقات فراغت شماست، قدم زدن، دویدن آرام و ورزش‌های هوازی سبک بسیار ایده آل هستند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    روی خط رسانه